Slovo single naozaj netreba prekladať, je medzinárodné a zrozumiteľné. Ak ho predsa len chcete zadefinovať, stačí si otvoriť Wikipediu a dozviete sa, že single je osoba, ktorá z rôznych dôvodov dobrovoľne chce alebo je nedobrovoľne donútená žiť o samote, teda bez partnera.
Pôvodne sa za singles označovali ľudia vo veku cca 25 až 40 rokov, ktorí si zatiaľ nezaložili vlastnú rodinu, teda „slobodní a bez záväzkov“. Ešte pred štvrťstoročím bolo aj u nás štandardnom, že do dvadsaťpäťky bola väčšina populácie vydatá a oženená, štát dokonca podporoval mladých, aby sa čo najskôr vzali a rozmnožovali. :) Začiatkom 70. rokov napríklad vytvoril také ideálne podmienky pre mladé rodiny, že sa naozaj narodilo veľa detí, dokonca pre tieto silné populačné ročníky vzniklo označenie „Husákove deti“ (podľa vtedajšieho generálneho tajomníka KSČ a prezidenta Gustáva Husáka). A ak sa na výhody párového života predsa len niekto nenechal nalákať a do dvadsaťpäťky manželstvo neuzavrel, vyrubil mu ten istý štát vyššie dane, čomu sa hovorilo staromládenecká alebo starodievocká daň.
Dnešné daňové zákony nič také neobsahujú, ale to asi nebude jediný dôvod, prečo páry uzatvárajú manželstvá oveľa neskôr (podľa údajov Štatistického úradu SR z roku 2011 ženy v priemere vo veku 26 rokov a muži vo veku 29 rokov) a prečo je ešte toľko slobodných a hlavne nezadaných po tridsiatke. Ten istý úrad tiež skonštatoval, že na Slovensku je v súčasnosti už takmer milión samostatne žijúcich ľudí!
Pre „klasických singles“ platí, že sú vo veku 25 až 40 rokov, ekonomicky nezávislí, žijú sami, sú s týmto stavom spokojní a neplánujú ho tak skoro zmeniť. Medzi singlistov však pochopiteľne patria aj tí, ktorí sú v tomto stave nie celkom dobrovoľne. A môžu mať napríklad viac ako päťdesiat a odrastené deti.
Nedobrovoľne dočasní nie sú so svojou životnou situáciou spokojní a partnera hľadajú.
Nedobrovoľne stabilní, teda ovdovelí, či rozvedení, po traumatickej strate partnera či po zlých skúsenostiach s opačným pohlavím, slobodné matky, samoživitelia s deťmi alebo seniori – tých všetkých okolnosti prinútia akceptovať svoj single stav alebo na hľadanie partnera definitívne rezignujú.
Našli ste sa v niektorej z týchto charakteristík? Tak potom sú stránky www.smesingle.sk práve pre vás. Nájdete na nich praktické rady pre ženy aj mužov, samoživiteľov aj seniorov, užitočné informácie finančné, právne či psychologické aj blogy tých, čo si single život užívajú.